Jesteś tutaj:  Akwarium > Poradnik urządzania akwarium
 
Inne serwisy

  Zoosklep
  Ogrodnictwo


Grupy dyskusyjne

  pl.rec.akwarium


Bramki SMS

  Plus
  Era
  Orange
  Play


Szukaj w internecie
GoogleOd czego zacząć
 
Wybieramy odpowiednie miejsce pod akwarium. Powinno ono spełniać pewne warunki:

1. Znajdujemy możliwie najciemniejsze miejsce w pokoju, w którym zamierzamy je umieścić.
2. Przeznaczamy jak najwięcej miejsca na zbiornik. Im większe akwarium, tym stabilniejsze i łatwiejsze w utrzymaniu.
3. Miejsce w którym będzie stało akwarium musi mieć zapewniony spokój. Nie powinno znajdować się w pobliżu drzwi ani telewizora.
4. Nie może być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Powinno więc znajdować się daleko od okna.
5. Bardzo ważny jest łatwy dostęp do gniazdka elektrycznego. Potrzebne nam będzie w celu podłączenia oświetlenia, grzałki oraz filtra.

Jeśli wybraliśmy odpowiednie miejsce i wiemy już jakie chcemy mieć duże akwarium, trzeba wybrać podstawę pod zbiornik. Powinna ona być solidna i zapewniać ustawienie akwarium na takiej wysokości, byśmy spędzając w ulubiony sposób czas przed zbiornikiem (stojąc lub siedząc), mieli na wysokości wzroku około połowy głębokości akwarium. Kompletujemy też cały przydatny, a czasami wręcz konieczny dla prawidłowej pielęgnacji akwarium sprzęt. Musimy go dostosować do wielkości planowanego zbiornika. Zaopatrujemy się więc w oświetlenie z pokrywą lub bez pokrywy – np typu HQI. Ponieważ oryginalnie zamontowane w pokrywach zwykłe świetlówki emitują widmo nie nadające się do oświetlania akwarium (powodujące nadmierny wzrost glonów, zbyt słaby wzrost roślin, a także nie oddające rzeczywistych barw ryb) musimy podmienić je na akwarystyczne. Warto też zakupić dobry filtr – przy większych akwariach najlepiej zewnętrzny kubełkowy, spełniający rolę zarówno filtra mechanicznego, jak też biologicznego. W mniejszych zbiornikach (do ok.100 litrów), sprawdzają się dość dobrze wydajne filtry kaskadowe. Najczęściej musimy jeszcze dokupić dodatkowy wkład z neutralnej chemicznie, mocno porowatej ceramiki jako podłoże dla osiedlających się tam bakterii nitryfikacyjnych, biologicznie rozkładających produkty przemiany materii ryb. Jest nie wskazane, a czasami wręcz szkodliwe stałe stosowanie węgla aktywowanego. Używamy go wyłącznie przez np. 2 dni po uruchomieniu zbiornika (przed wpuszczeniem ryb), a także 3-4 dni po zakończeniu kuracji chorych ryb, w celu usunięcia niepotrzebnych już leków.
Zaopatrujemy się też grzałkę wraz z termostatem, termometr, podłoże - żwirek lub piasek (w zależności od typu akwarium), szczepy bakterii nitryfikacyjnych do filtra i podłoża, oraz preparaty uzdatniające wodę wodociągową – wiążące chlor i sole metali ciężkich. Jeśli planujemy założenie akwarium z roślinami, powinniśmy też pomyśleć o zaopatrzeniu się w nawóz stosowany do podłoża, nawóz w płynie, a także instalację dozowania CO2.
Mając już wybraną podstawę, umieszczamy ją w odpowiednim miejscu. Następnie musimy ją wypoziomować. Teraz dajemy podkładkę amortyzującą pod akwarium w postaci styropianu lub filcu. Jest to bardzo ważne, gdyż w przeciwnym razie któraś ze ścianek lub dno naszego akwarium może nie wytrzymać naprężeń spowodowanych przechyłem albo wniknięciem ziarna piasku pomiędzy akwarium a podstawę.

Niebawem bardziej szczegółowo opiszemy sposoby urządzania poszczególnych typów akwarium.
 
Powrót